Gry symulacyjne
Dlaczego jesteśmy przekonani że gry biznesowe są efektywnym narzędziem uzupełniającym proces uczenia się na szkoleniu? Odpowiada na to krótka anegdotka:
Bill Gates twórca Microsoftu po długich namowach zgodził się opowiedzieć o tajemnicy sukcesu. Ponieważ twierdził że ma ogromny szacunek do czasu stwierdził pytającemu dziennikarzowi że ma 3 minuty i może odpowiedzieć tylko na 3 pytania.
Pytający chwilę się zastanowił i zadał pierwsze pytanie:
1.Jak osiągnąć sukces?
Odpowiedź brzmiała: PODEJMOWAĆ TRAFNE DECYZJE.
2. Jak podejmować trafne decyzje?
Odpowiedź brzmiała: POPRZEZ DOŚWIADCZENIE
3. Jak je zdobyć?
Odpowiedź brzmiała: POPRZEZ BŁĘDNE DECYZJE- zakończył Gates?.
Ta odpowiedź to w skrócie sens udziału w grach symulacyjnych. W grach popełniamy błędy , wyciągamy wnioski i uczymy się osiągać sukces. Przekazana teoria weryfikowana jest na bieżąco w praktyce. W symulacjach uczestnicy mają możliwość wypróbować różne strategie biznesowe których testowanie w rzeczywistym świecie byłoby zbyt kosztowne. Dlatego gry to narzędzia które: najskuteczniej, najłatwiej i najlepiej przekazują wiedzę poprzez doświadczenie. Oprócz wartości jaką jest doświadczenie gry uruchamiają wyobraźnię, motywują do poszukiwania nowych rozwiązań i do przekraczania granic.
Efektywność gier w świetle badań :
Traci Sitzmann z University of Colorado spędziła ponad rok na analizach szukając odpowiedzi na pytanie o efektywność tego narzędzia szkoleniowego. W przypadku osób uczących się z wykorzystaniem gier symulacyjnych w porównaniu z grupą kontrolną nie mającą takich doświadczeń edukacyjnych analizy wykazały wyższy poziom efektywności poszkoleniowej ? o 20%!!!
Powyższe wyniki badań potwierdzają korzyści z włączania gier biznesowych w proces szkoleniowy?
- skracają proces uczenia się
- dają możliwość eksperymentowania bez realnych konsekwencji
- zmuszają do poszukiwania niecodziennych rozwiązań
- uruchamiają kreatywność
- wyrabiają współodpowiedzialność uczestnika za efekt szkoleniowy
- silnie angażują emocjonalnie
- pozwalają na ciągły monitoring postępów
- uzyskiwana na bieżąco informacja zwrotna umożliwia szybką poprawę wyników
Taka forma interaktywnych metod uczenia się jest coraz popularniejszą formą szkoleniową. Organizujemy je dla różnych szczebli kadry menedżerskiej i operacyjnej.
Proponujemy:
Symulacje i gry menedżerskie to jedna z najlepszych metod rozwijania umiejętności potrzebnych w efektywnym wykonywaniu zadań związanych z zarządzaniem zespołem pracowniczym m. in.: prowadzenie trudnych rozmów ? zarówno w roli podwładnego jak i przełożonego, radzenia sobie z konfliktem w zespole, umiejętności przywódczych, strategicznego planowania oraz podejmowania decyzji menedżerskich.
Symulacje i gry w ramach współpracy zespołowej idealnie nadają się do przygotowania zespołów do pracy pod presją czasu, wymagające stosowania efektywnej wymiany informacji popartej innowacyjnością i kreatywnością pomysłów.
Symulacje i gry negocjacyjne dla handlowców i menedżerów sprzedaży: są to gry umożliwiające w praktyce rozwijanie kompetencji negocjacyjnych, budowanie i stosowania poznanych strategii negocjacyjnych, przygotowywanie do trudnych spotkań oraz rozwiązywania konfliktów w ramach procesu negocjacyjnego.
Symulacje i gry dotyczące zarządzania czasem idealnie nadają się do przygotowania pracowników do sytuacji potrzeby pracy pod presją czasu. Kluczowymi umiejętnościami w tym kontekście jest ustalanie hierarchii ważności realizowanych zadań.
Symulacje i gry dotyczące efektywnej komunikacji idealnie nadają się do zrozumienia roli efektywnej komunikacji w ramach współpracy
Gry symulacyjne dotyczące działania firmy wizualizują mechanizmy, procesy, współzależności i wyzwania jakie stawiane są w ramach działalności każdej firmy. Pokazują ją w sytuacji, kiedy trzeba reagować szybko i sprawnie, bo każda chwila może okazać się decydująca o realizacji założonych panów i końcowym wyniku finansowym.
Jeżeli są Państwo zainteresowani otrzymaniem informacji, prosimy o kontakt na info@centrumrozwoju.pl